Oliver Emberton bir keresinde şöyle dedi: “Zamana hakim olmanın sırrı sistematik olarak önemine odaklanmak ve aciliyeti bastırmaktır.”

Bu çok derin ve çok doğru. Aciliyet üretkenliği ortadan kaldırır. Acil ama önemsiz görevler büyük dikkat dağıtıcıdır. Bazen önemli görevler sizi doğrudan doğruya bakar, ama onları ihmal edersiniz ve acil ama önemsiz şeylere cevap verirsiniz.

Bunu tersine çevirmelisin. Zamanınızı yönetmenin tek yolu bu. Acil ve önemli görevleri ayırt etme beceriniz, başarınız ile yakından ilgilidir.

Önemli görevler, uzun vadeli misyonunuza, değerlerine ve hedeflerine katkıda bulunan şeylerdir. Bu farklılıkları ayırmak, bir kez yapmak için yeterince basit, ancak bu kadar sürekli yapmak zor olabilir.

Acil görevler, hemen ele alınması gereken görevlerdir.
Bunlar, telefon aramaları, yaklaşan son teslim tarihleriyle ilgili görevler ve hızlı bir şekilde yanıt vermeniz gereken durumlar. Bir e-postaya yanıt vermek, bunu yapmanız gerektiğinde, genellikle acil bir görevdir.

Önemli görevler, uzun vadeli görevlere ve hedeflere katkıda bulunan görevlerdir.
Bunlar, yazmak istediğiniz kitap, tanıtım yapmak istediğiniz sunum ve başlatmayı planladığınız şirket gibi şeylerdir.
Sorun şu ki, önemli görevler genellikle acil görevlerle boğuluyor.

Zaman, üretkenlik ve yaratıcılığın hammaddesidir. Zaman, para değil, en değerli varlığınızdır. Varlığınıza yatırım yapın. Her hafta 168 saat var. Bu anıtsal bir süre. Nerede gidebilir ki? Ya da daha iyi hala tüm bu saatleri harcıyorsun?

Ultra üretken insanlar, ellerinde bulundurdukları her dakika ile çok şey yapmaya odaklanırlar. Her gün bitirmeniz gereken her göreve zaman ayırın. Ve başkalarının yapmanı beklediği her şeyden rahatsız olma.

Modern teknoloji aciliyet bağımlılığımızı kullanmak için gelişmiştir: e-posta, Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram ve daha fazlası sizi sürekli olarak rahatsız etmek için savaşacaktır.

Tüm bildirimlerini kapat. Kolay değildir, ancak bildirimleri kapatmanın iyi bir alışkanlığını oluşturduğunuzda, aslında işe başlayabilir ve daha üretken olabilirsiniz. Önceliklerinizi programlayın ve onlara bağlı kalın.

İnsanların kendilerini seferber edemediği en büyük kaynaklardan biri, büyük şeyleri başarmaya çalıştıklarıdır. En değerli kazanımlar, tek bir yönde yapılan pek çok küçük şeyin sonucudur. -  Nido Qubein

Hedeflerle heyecanlanmak ve çok fazla uğraşmaya çalışmak kolaydır, ancak eğer yaparsanız, enerjinizi her yere harcıyor olacaksınız. Başarının temel ilkesi odaklanmaktır. Ne kadar yetenek, kaynak ve sahip olduklarına bakılmaksızın, başarılı olanlarla olmayanlar arasındaki farkı kılan şey budur.

Tarihin en başarılı ve tanınmış insanları, kendilerine özgü bir şey için biliniyorlardı. Einstein, tüm yaşamı ona bağlı olduğu gibi görelilik teorisini izledi.

Zamanınızın çoğunu doğru şeylerle geçirin, gerisi de kendi kendine halledilir. ‘Çalışmak zor’ değildir. Zor iş mutlaka kötü bir şey değildir. Ama zor iş, yanlış şeylere atıldığında hayatınızın kaybı olabilir. Uzun vadede sizin için neyin iyi olduğunu öğrenin ve sahip olduğunuz her şeyi takip edin.

Yapacağınız ekstra bir şey veya takip etmek için ek bir hedefiniz olduğunda, gücünüzü daha da artırırsınız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle arkadaşlar konu ile ilgili yorumlarınızı merak ediyorum. 🙂

Emoji İle Tepki Ver?
 • Beğen
 • Muhteşem
 • Hahaha
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Kızgın

6 Yorum

 1. Defne eline sağlık, yine başarılı bir yazı ile karşımıza çıktın 😊 arayı bu kadar soğutma bence, bir sonraki yazılarını sabırsızlık ile bekliyorum.

  • Defne Zade Yazar

   Güzel yorumunun için teşekkür ederim Volkan! Zaman buldukça yazmaya çalışıyorum en son ne zaman yazdın sen kendine bak bence 🙂

 2. Defne eline sağlık, yine başarılı bir yazı ile karşımıza çıktın 😊 arayı bu kadar soğutma bence, bir sonraki yazılarını sabırsızlık ile bekliyorum.

  • Güzel yorumunun için teşekkür ederim Volkan! Zaman buldukça yazmaya çalışıyorum en son ne zaman yazdın sen kendine bak bence 🙂

  • Deniz Girgin

   V O L K Λ N, senin yazdığın en son makalenin tarihinde “1 yıl önce” yazıyor 🙂

   • ERAY

    Çok güzel ler okumalısınız

    ***** 5 yıldız

Yorum Yaz

Konu ile alakalı fikir ve görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, konunun zenginleşmesi adına katkıda bulunabilirsiniz.