Malumunuz Yeni Noka 3310, Nokia-HMD CEO’su Arto Nummela tarafından Barcelona’da gerçekleştirilen Mobile World Congress’de (Mobil Dünya Kongresi) tanıtılmıştı.


Hakkında bir çok yorum ve eleştiriler yapıldı. Çok beğenenler oldu, beklentisinin altında bir cihaz geldiğini söyleyenler, kim bilir belki ön sipariş verenlerimiz bile olmuştur. 🙂

Ben yenilenen 3310’a farklı bir pencereden bakıyorum, Geçmişe dönecek olursak lise dönemlerimden aklımda kalan bir anımı paylaşıp yazıma devam etmek istiyorum.

Lise de telefonların 3110’ların 5110’ların daha yeni, yeni yaygınlaştığı bir dönemde Nokia’nın son amiral gemisi 3310’nun Türkiye topraklarına giriş yaptığının haberini aldık. Sınıfımız da da babası yurt dışında çalışan ve varlıklı bir ailenin oğlu olduğunu bildiğim şuan ismini bile hatırlamadığım bir arkadaşım vardı.

Çok değil biz haberi aldıktan bir hafta sonra sınıfa koyu kırmızı bir 3310 getirdi, hepimizin yüzünde bir şaşkınlık vardı, telefona dokunup incelemek için sıraya geçiyorduk. Neyse o gün tek düşündüğümüz şey bundan daha iyisini yapamazlar herhalde oldu. O kadar çok hayran kaldık ki telefona abartmıyorum gece rüyalarımıza bile girdi diyebilirim.

Neyse günler ayları kovaladı, Allah nasip etti 90 TL’ye 2 ay kullanılmış bir 3310 alma fırsatım oldu. Ama nasıl heyecanlıyım lacivert renkte, kılcal çiziği bile olmayan pırıl, pırıl bir telefon almıştım kendime. Onu almak için okul tatilinde bir kebapçıda garsonluk yapmıştım üç ay.

Velhasıl, konuyu dağıtmadan lise günlerine dönelim tekrar, öğretmenler hızla yaygınlaşan telefonları okulda istemiyor ve sürekli bizlere okula telefon getirmememiz konusunda uyarılarda bulunuyorlardı, bu koyu kırmızı Nokia 3310’nu olan arkadaşım el kaldırdı ve öğretmene, hocam benim telefonum küçücük üzerimi arasanız dahi bulamazsınız diye bir espri yaptı.

Adamın 3310’u var derlerdi. Esprili bir dille tabir edecek olursak 3310’u olana kızını veriyorlardı 🙂 Yani kısacası bir varlık göstergesiydi diyebilirim.

O yüzden telefon hakkında yapılan eleştirileri çokta önemsemiyorum, 3310 benim gözümde bir dönemin başlangıcı ve bitişiydi. Yenilenen 3310 sayesinde anılarımız da tatlı bir zaman yolculuğuna çıkma fırsatı bulduk.

Şimdi gelelim yenilenen 3310’un incelemesine, yeni 3310 öncelikle akıllı değil! Yani yanlış okumadınız akıllı bir telefon değil. WhatsApp, Facebook v.b. sosyal ağları yükleyip kullana bileceğiniz bir mağazası ve teknik anlamda yeterli kapasitesi de yok arkadaşlar.

İyi bir haber, yeni 3310 çift sim kartlı ve 22 saat konuşma süresine sahip cihazın mevcut bekleme süresi de 1 ay gibi hatırı sayılır bir süre arkadaşlar 🙂 diğer özelliklerinden bahsedecek olursak, 2.4 inç QVGA ekran, 2 MP arka kamera ve microSD kart desteğiyle gelen yeni Nokia 3310, Nokia Series 30+ işletim sistemini kullanıyor.

Yılın ikinci çeyreğinde satışa çıkacak Nokia 3310’un fiyatı ise sadece 52 dolar! Tabi bu fiyat, ülkemizdeki vergileri de baz alacak olursak çok daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.


Benim şahsi fikrimi soracak olursanız, ben almayı düşünüyorum geçmişteki iyi anılarımın hatırına ve şirket hattımı takıp uzun günlerce kullanabileceğimi de ele alırsak benim için çok kullanışlı bir cihaz olabileceğine inanıyorum.

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın