Fikir Yazar

Sosyal Medyayla Olan İlişkimiz Gerçek İletişimin Yerini Alıyor Mu?

Birkaç hafta önce, biraz sosyal medya deneyimi yaptım. Kendime bir ay boyunca Facebook hesabım zaten yok, Instagram veya Twitter’da herhangi bir şey göndermeyeceğime söz verdim.

7 gün sürdü 🙂 bu yedi gün, muhtemelen yılın başından bu yana gördüğüm en yalnız günlerdi. Uygulamalarımı en az dört veya beş kez sildim ve yeniden kurdum ve yedinci günde çatladım ve Twitter’a girdim.

Bu beni düşündürdü; Sosyal medya neden hayatımda bu kadar önemli, sosyal medyayla olan ilişkimiz gerçek iletişimin yerini alıyor mu?

Bir bakıma, sosyal medyanın uyuşturucuya benzediğini hissediyorum; Ve çoğumuz (kendimde buna dahil) buna bağımlıyız. Fotoğraflarımız düzinelerce beğenildiğinde beyne çarpan dijital bir dopamin gönderiyor sanki.

Sosyal medya çağında büyümek hem bir nimet hem de bir lanettir; Bu, büyük şeyler yapabilme ve böyle bir pozitifliği geliştirebilme kabiliyetine sahip bir platformdur. Bununla birlikte, insanların birinin farkına bile varmadan güvenini ve benlik saygısını tamamen yok etme yeteneğine sahip olduğu bir sanal alan.

İnsanlara, neredeyse istedikleri her şeyi söylemek ve yapmak için tam bir saltanat verir, görünüşte sonuçsuzdur. Günümüzde sosyal medya pek çok açıdan amaçlanmıştır; Pozitifliği ve mutluluğu teşvik ettiğinde onu daha da çok seviyorum.

Ancak sosyal medya çok güçlüdür ve büyük güce sahip olmak büyük sorumluluk taşır. Umarım hepimiz bu dijital platformlardan sorumlu bir şekilde yararlanabiliriz.

Konu ile alakalı olarak aşağıdaki yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Hayalet Titreşim Sendromuna Alışsanız İyi Edersiniz!

* * *

Yazıyı beğendiniz mi? Aşağıda vermiş olduğumuz emojileri kullanarak oylayabilir veya paylaş butonları üzerinden kendi sosyal ağlarınız da paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver?
 • Beğen
 • Muhteşem
 • Hahaha
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Kızgın

Volkan Akpınar

Mütemadiyen Meraklı, Araştırmacı, Soruşturmacı, Teknoloji Düşkünü, Yazar, Çizer, Hayvan Sever, İnsan Sevmez.

3 Yorum

 • Bro ellerine sağlık öncelikle,

  Nimet falan demek istemiyorum çünkü bu neslin en büyük katili sosyal medya ve 0-6 yaş aralığında bebelerin eline verilen tablet, telefon çılgınlığıdır. Ben hiç haz almıyorum saygısız bir nesil yetişmesinden dolayı bunun etmenlerinin başında bende sosyal medya gelmekte kendilerini kolayca göstermek, istediği şeyi yazmak onları farklı bir yönde ‘ evriltti ‘ mi acaba diyorum. İnsanların kendini gösterme meraklarınıda anlamıyorum genel olarak her yapılan hareket, his paylaşılmakta biz bu kadar yalnız mıydık yaramızı merhem oldu bunlar?

  • Yorumun için öncelikle teşekkür ederim kardeşim, ona bakarsan ne pis ve iğrenç içeriklere alet oluyor sosyal medya bunları da biliyoruz, her türlü dolandırıcılığın ve ona keza ahlaksızlığın döndüğü bir alan haline geldi. Amacına uygun ve abartmadan kullananlara ne mutlu… Ne diyelim.