Birkaç hafta önce, biraz sosyal medya deneyimi yaptım. Kendime bir ay boyunca Facebook hesabım zaten yok, Instagram veya Twitter’da herhangi bir şey göndermeyeceğime söz verdim.

7 gün sürdü 🙂 bu yedi gün, muhtemelen yılın başından bu yana gördüğüm en yalnız günlerdi. Uygulamalarımı en az dört veya beş kez sildim ve yeniden kurdum ve yedinci günde çatladım ve Twitter’a girdim.

Bu beni düşündürdü; Sosyal medya neden hayatımda bu kadar önemli, sosyal medyayla olan ilişkimiz gerçek iletişimin yerini alıyor mu?

Bir bakıma, sosyal medyanın uyuşturucuya benzediğini hissediyorum; Ve çoğumuz (kendimde buna dahil) buna bağımlıyız. Fotoğraflarımız düzinelerce beğenildiğinde beyne çarpan dijital bir dopamin gönderiyor sanki.

Sosyal medya çağında büyümek hem bir nimet hem de bir lanettir; Bu, büyük şeyler yapabilme ve böyle bir pozitifliği geliştirebilme kabiliyetine sahip bir platformdur. Bununla birlikte, insanların birinin farkına bile varmadan güvenini ve benlik saygısını tamamen yok etme yeteneğine sahip olduğu bir sanal alan.

İnsanlara, neredeyse istedikleri her şeyi söylemek ve yapmak için tam bir saltanat verir, görünüşte sonuçsuzdur. Günümüzde sosyal medya pek çok açıdan amaçlanmıştır; Pozitifliği ve mutluluğu teşvik ettiğinde onu daha da çok seviyorum.

Ancak sosyal medya çok güçlüdür ve büyük güce sahip olmak büyük sorumluluk taşır. Umarım hepimiz bu dijital platformlardan sorumlu bir şekilde yararlanabiliriz.

Konu ile alakalı olarak aşağıdaki yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

* * *

Yazıyı beğendiniz mi? Aşağıda vermiş olduğumuz emojileri kullanarak oylayabilir veya paylaş butonları üzerinden kendi sosyal ağlarınız da paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın