Sanal gerçeklik (VR) kullanıcıların bilgisayar ortamında üretilen, üç boyutlu bir ortamda varlık hissi yaşamalarına olanak tanır. Duyu bilgisi, kafaya monteli bir ekran ve özel arayüz cihazlarıyla sağlanır.

Bu cihazlar kafa hareketlerini takip eder, böylece hareketler ve görüntüler kafa hareketiyle doğal bir şekilde değişir ve dalma hissi verir. Terapist vasıtasıyla duyusal uyarının kontrollü olarak verilmesine izin veren VR, uygun maliyetli bir tedavidir.

Psikiyatrik bozukluklar için VR temelli tedavi uygulanmış çalışmaların belirlenmesi amacıyla sistematik bir literatür araştırması yapılmıştır.

Sanal gerçeklik (VR), kullanıcıların bilgisayar tarafından üretilen ortamları kontrollü bir ortamda deneyimlemelerine olanak tanıyan teknolojik bir ara birimdir. Bu teknoloji, zihinsel sağlık tedavisi kapsamında ve klinik araştırmalar kapsamında giderek daha fazla kullanılmaktadır.

VR, endişe rahatsızlıkları için maruz kalmaya dayalı tedavi için çok uygundur, çünkü korkulan ortamda var olma ve dalma duygusu için fırsat sunar. VR gerçekliği paralel tutmayı, kapsamlı ve interaktif bir dünya yaratmayı amaçlıyor.

Bulgular, hastaların VR’ye dayalı terapiden memnuniyet bildirdiklerini ve geleneksel yaklaşımlara göre daha kabul edilebilir bulgulara sahip olduklarını göstermektedir.

VR, psikiyatrik araştırmalar yürütmek için birçok avantaj sunmaktadır. Maruz kalma dozu ve uyaranı kontrol etme yeteneği, hassas kontrollü klinik ve deneysel araştırma yapma fırsatı sunar.

Özet olarak, araştırmaların, bu teknolojinin çeşitli zihinsel sağlık koşulları için umut verici bir araç olduğunu ileri sürüyor diyebiliriz.

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Bir Yorum

  1. ERAY

    Çok güzel tavsiye ediyorum indimelisiniz

Yorum Yaz

Konu ile alakalı fikir ve görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, konunun zenginleşmesi adına katkıda bulunabilirsiniz.