Çevre dostudur, trafikten sizi korur ve kanser riskinizi neredeyse yarı yarıya düşürebilir? Çalışmak için bisiklet sürme. BBC, kanser ve kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceğini belirten yeni bir araştırmanın sonuçlarını bildirdi.

Araştırmacılar, yürüyüşün bazı avantajlar sağladığını, düzenli olarak bisiklete binmenin %41 oranında kanser ve kalp krizi riskini azalttığını tespit etti.

Glasgow Üniversitesi’nden Dr. Jason Gill BBC’ye verdiği demeçte, “Özellikle bisikletle aktif şekilde yola çıkan kişilerin daha düşük risk altında olduğunu açıkça kanıtlıyor” diye belirtti.

Bisiklet kullananlar, yüksek tansiyon, kalp krizi, akciğer hastalıklarından uzak duruyor. Bir anlamda bisikletin ömrü uzattığını söyleyebiliriz.

Bisiklet sporunu sağlığı yerinde olan herkesin, her yaşta yapabileceğini dile getiren Dr. Jason Gill, özellikle çocukların küçük yaşta bisikletle tanıştırılmaları gerektiğinin altını çizdi.

Bisiklet sürmenin tüm dünyada, uzun yıllar sevilerek yapılan bir spor olduğunu anlatan Dr. Jason Gill, bisikletin fiziksel yararlarının yanı sıra ruh sağlığına da iyi geldiğini açıkladı, ayrıca bisiklet sürmek çağımızın hastalığı olan strese de çok iyi geliyor. Seyir halindeyken kafanızı boşaltabiliyorsunuz.

Endorfin diye adlandırılan, spora bağlı salgılanan hormon, insanda mutluluk hissi oluşturuyor. Yol bisikleti ve dağ bisikleti sporuyla uğraşırken her ikisi için de ayrı önlemler almak gerekiyor.

Yol bisikletiyle ilerlerken bisiklet yolu olmayan yerlerde kaza yapma riskiniz yüksek. Dağ bisikletinde ise arazi koşullarında spor yaptığınız için kaza riskiniz artıyor.

Her iki sporu yaparken de gerekli koruyucu donanıma sahip olmanız gerekli. Nasıl arabada emniyet kemerimizi takmadan yola çıkmıyorsak, bisikletle de kask takmadan yola çıkmamalıyız. Bisiklet çok hızlı giden bir araç değil.

O nedenle bisiklet kazalarında, kafa travmaları dışında, ölüm riski oldukça az. Kask bu açıdan oldukça değerli ve önemlidir” diye konuştu.

Konu ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi yorum yaparak belirtebilir ve konunun zenginleşmesi adına katkıda bulunabilirsiniz. Hoşçakalın! 🙂

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın