Son zamanların en büyük prestij kaybeden mesleği haline gelen bankacılığı inceleyeceğiz. Neden kaybeden diyoruz, siz bundan on sene önce sokakta insanlara yalvaran bir bankacı görüyor muydunuz?

Şimdi kahvehanelerde, sokaklarda, iş yerlerinde, hatta ve hatta aracınızı tamir ettirmeye götürdüğünüz sanayide dahi bankacılara rastlamanız mümkün.

Bunun en büyük sebebi tabii ki hedef ve baskı, genç kardeşlerimizin üzerine yüklenen adetler inanılmaz bir boyut almış durumda. Bir personelden günde on adete varan sayılarda kredi kartı, kredi ve diğer bankacılık ürünleri isteniyor.

Normal şartlarda ülke ekonomisi malumunuz herkesin cebinde zaten en az üç kart var ve sen bu adama dördüncü kartı satmaya çalışıyorsun. Doğal olarak istemiyor ve bu noktada yalvarma başlıyor… Düşünün ya bir bankacı, zamanında bir kredi kartı almak için karşında ezilip büzüldümüz bir mesleğe mensup memur sana resmen yalvarıyor.

Bakın, kimse kimseyi kandırmasın, çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz! Mecburen insanlara yalan söylemek zorunda bırakılan bankacı arkadaşların bir süre sonra satış adetleri tutmadığı için kapı önüne sorgusuz, sualsiz konu veriyorlar.

Fark etmişsinizdir banka şubelerinde ve saha da çalışan bankacıların yaşı otuz yaş altı peki tecrübeli yıllarını sektöre adamış duayen bankacılar nereye kayboldu? İşsiz çok memlekette sen yapamazsan başkası gelir o da yapamazsa başkası, mantık böyle olunca tecrübeli bankacılar yetişmiyor ister istemez.

Bir de kanunen yasak olmasına rağmen, psikolojik baskı ve mobbing uygulanıyor bu personellere, adetiniz tutmadan işi bırakmayın ? Bu da ne demek oluyor farzı misal saat 21:00 oldu kota tutmadı sabaha kadar çalışacak mı bu adam? Onu da geç bankacıların mesaileri 18:00’da bitiyor ve sen hala çalıştırmaya devam ediyorsun mesaileri ne olacak ? Ödenmiyor arkadaşlar !

WhatsApp grupları üzerinden adetler isteniyor ve yapamayanlar gözlem altına alınıyor, sms ve telefon araması ile baskı gün boyunca devam ediyor.

Kısaca size şöyle söyleyim her gün kotanızı tutturup eve mutlu gidiyorsunuz bu her gün olmuyor ama farz edelim tuttu. Her sabah uyandığınız da, yeni güne gözlerinizi açtığınızda bankaya borçlu olarak uyanıyorsunuz. Bu gün nereye gideyim? Satabilir miyim acaba? Sürekli bu düşünceler genç yaşta insanı yaşlandırır.

İnanın daha neler yazarım da yine insanlık bende kalsın…

Ayrıca bankacı olmadan önce ParaMedya.com‘u takip etmenizi öneririm, mideniz kaldırırsa sonra gidip gönül rahatlığı ile bankacı olabilirsiniz.

Sizlerinde konu hakkında düşünceleri veya gözlemleri varsa yorum yaparak konuya katkıda bulunabilirler.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. 🙂

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Henüz Yorum Yapılmamış.

Yorum Yaz

Konu ile alakalı fikir ve görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, konunun zenginleşmesi adına katkıda bulunabilirsiniz.