Güney Carolina lise öğrencisi Davis Cripe kafeinin neden olduğu kalp krizinden öldüğünde, dünya genelindeki insanlar şok geçirdi. Cripe, çökmeden ve ölmeden önce bir latte, bir gazoz ve bir enerji içeceği tüketmişti. Ancak kafeinin dozuna ulaştığımızda bunun yerine ihtiyacımız olan başka bir şey var: Uyku.

Kafeini herkesten çok seviyorum. Öğleden sonra beni çayımdan ayırmaya çalışmayın! Bazen enerjimi artırmak için kafein kullanıyorum. Ama eğer yorulursam, gerçekten ihtiyacım olan en iyi şeyin daha iyi bir uyku olduğunu biliyorum.

Çok fazla kafein tükettiğim den dolayı eskiden hiç uyuyamıyordum. Gün boyunca çok fazla kahve içiyor ve bazen saatlerce uyanık kalabiliyordum. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre çok fazla kafein tüketimi belirtilerini yaşadım: uykusuzluk, baş ağrısı ve anormal kalp ritmi gibi.

Sonra bir arkadaşım kafeini kesmeyi önerdi ve aniden daha iyi uyuyabildim. İyi bir gece uykusundan sonra neredeyse öğlene kadar gerçekten kafeine ihtiyacım olmadı. Hissettiğim enerji yapay bir vızıltı değildi; Vücudumun ve zihnimin tümüne nüfuz eden serinletici bir histi.

Kafein, beyindeki adrenalini serbest bırakarak merkezi sinir sistemini uyarır. Vücut tüm bu adrenalini kullanıyorsa sorun yok (örneğin bir krizi idare etmek için). Ancak fazla miktarda adrenalin vücutta asılı durursa, zamanla kaslarda birikerek insanlara zarar verir.

Öyleyse günde ne kadar kafein tüketmeliyiz?

Uzmanlar, günde 400 miligrama kadar kafeinin (dört fincan kahve) yetişkinler için genellikle güvenli olduğunu ve bu miktarın yeterli olacağını belirtiyor.

Bundan fazlasını içtiyseniz, tükettiğiniz kafein miktarını azaltmanın bazı yolları şunlardır:

Her gün genellikle tüketilen kafeinli içeceklerden sadece bir tanesini (kafeinsiz çay veya kahve gibi) kafein içermeyen bir içecekle değiştirin ve yavaş yavaş kafeinli içeceklerin çoğunu kafeinsiz alternatiflerle değiştirmeye çalışın.

Sabahları ve öğle yemeğinde kafeinin tadını çıkarın, ancak akşamları ve daha sonrasında içmeyi bırakın. Vücudunuza öğleden sonra mutlaka ara verin.

Daha fazla su için. Su, vücudunuzdaki her türlü toksini atar, sizi ferahlatır. Gün içinde yeterli kafein tükettiyseniz, bunun yerine su için.

En önemlisi, kaliteli bir uykuya yüksek öncelik verin. Ne kadar iyi uyursanız, enerji için kafein ihtiyacınız o kadar az olur.

Evet dostlar benim söyleyeceklerim bu kadar. Sizlerde varsa öneri ve tecrübelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle… Hoşçakalın!

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Henüz Yorum Yapılmamış.

Yorum Yaz

Konu ile alakalı fikir ve görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, konunun zenginleşmesi adına katkıda bulunabilirsiniz.