Hepimiz, duygularımızı yönetmekte bazen güçlükler çekeriz. Özellikle öfke, korku, hayal kırıklığı gibi “kötü” olanlarla çalışmaya alıştığımız zamanlar mutlaka olmuştur.

Bilirsiniz, en ufak kötü habere bile tepki göstermek için çalışanlara göz kırpan sabırsız patronunuz, ofiste neredeyse her şeyi şikayet eden aşırı negatif meslektaşınız, her toplantıda stres ve tükenmişliği hissedilen iş arkadaşınız, aşırı çalışan ve şapkanın altına gizlenmiş düşmanınız olan birim yöneticiniz.

Psikolojide bunun bir terimi vardır ”Duygusal Bulaşma” ruh halimizin çevremizdeki ruh hallerinden etkilenme eğilimi olarak tanımlanır. Araştırmacılar bunun nedenini, başkalarının bilmediği ifadeleri, duruşları vb. Yansıtmaya eğilimli olabileceğimizi savunur. Bu, başkalarının yaşadığı benzer duyguları yaşamamıza neden olabilir.

Şu anda duygularınız hakkında daha fazla farkındalık geliştirdiğiniz de, neler olduğunu fark edebiliyor ve davranışlarınızı istismar etmemeleri için bunları yönetebiliyorsunuz? Eğer cevabınız ”Hayır” ise işte önerilerim.

 1. Güvenilir meslektaşlarınızı belirleyin ve uzlaşın.

İş yerinde sizinle gerçek dost olacak birisini bulun ve duygularınızı yönetmekte güçlük çektiğinizde ona bildirin. Ekibinizde size nazik bir şekilde seslenebilecek birini düşünmeye çalışın ve onları davranışınızın güçlü ve zayıf yönlerini fark etmenize yardımcı olmaya teşvik edin. Sizi temin ediyorum bunun çok faydasını göreceksiniz, şahsen ben öyle yapıyorum 🙂

2. Tetikleyicilerinizi belirleyin.

İş yerinde güçlü duygularınızı yönetmekte yetersiz kaldığınızda, onu tetikleyicilerinize geri döndürmeyi deneyin.

Bazı insanlara kızgın mısınız? Bir amir tarafından eleştirileceğiniz hissine kapılmak gibi psikolojik tetikleyicileriniz var mı?

Bu durum ortaya çıktığında baş etmek için becerilerinizi en uygun bir şekilde uygulama konusunda daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bunu anlamak için kendinizi bulunduğunuz konumdan farklı bir konuma getirin. Bir günlük tutun mesela, tetikleyicilerinizi anlamak ve daha fazla bağlantı kurmak için yararlı bir araç olabilir.

3. Durumu olumsuz etkileyecek şeyler için önlem alın.

İş yerinde devam eden bir stres kaynağınız varsa, mesela bir durum veya kişi olabilir, bu durumdan rahatsız oluyor ve yüzleşmekten kaçıyorsanız, kendiniz, işiniz ve meslektaşlarınız için daha fazla sıkıntıya neden olabilirsiniz.

Sizi rahatsız eden şeyden kaçarak, duygularınızın içinizde paslanmasına izin veriyorsunuz, ki bu da kısa vadede kızgınlığa neden olabilir belki ama, uzun vadede dayanıklılığınızı azaltır.

Böyle bir durumda, kendinizi savunmanız ve etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenmeniz sizin için kaçmaktan çok daha faydalı bir iş olacaktır. Unutmayın bu tarz durumlarda konuşmak her zaman daha yapıcı bir yaklaşımdır.

* * *

Konunun zenginleşmesi ve daha fazla çözüme ışık tutması adına sizlerde yorum yaparak tecrübe ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle …

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın

Henüz Yorum Yapılmamış.

Yorum Yaz

Konu ile alakalı fikir ve görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, konunun zenginleşmesi adına katkıda bulunabilirsiniz.