Merhaba dostlar, geçtiğimiz günlerde iPhone’nun yeni modelleri tanıtıldı. Konu ile alakalı olarak biraz sohbet etmek istiyorum sizlerle.

Arkadaş ortamlarımızda espirili bir şekilde bir söz dönerdi “Böbreği satıp kendime iPhone alacağım” diye. Son tanıtılan iPhone modellerinin ülkemizdeki tahmini satış fiyatlarını gördüğümde vay be dedim, sonunda bu söz gerçek oldu.

Çünkü diğer ülkelerdeki satış fiyatlarını da ele alırsak gerçekten ülkemizde eklenen vergiler vs derken fahiş bir fiyat çıkıyor karşımıza.

iPhone, kapalı kutu işletim sistemine sahip olması ve müşterilerine garanti kapsamında verdiği değer, aynı zamanda ürettiği ürünlerin kaliteli olmasından ve düşük sistem gereksinimleri ile üst düzey bir performans sağlıyor olmasından dolayı ülkemizde de gönüllere taht kurmuş bir gsm markası olmayı başarmıştır.

Fiyatı ne kadar pahalı olursa olsun, firmanın şeffaf ve çözüm odaklı çalısmasından dolayı insanların onu bütçeleri en uygun hale geldiğinde tekrar, tekrar alıp kullanacağı kanaatindeyim.

Kişisel fikrimi merak ediyorsanız kısaca bende bir iPhone kullanıcısıyım. Uzun yıllarca Android işletim sistemine sahip Samsung modellerine gönül vermiş bir insan olarak, bir arkadaşımın en azından bir dene önyargılarından kurtul tavsiyesi üzerine iPhone kullanmaya başlamış ve bir daha asla vazgeçememiş bir insanım 🙂

Son tanıtılan modeller hakkında konuşacak olursak;

iPhone X ile birlikte köklü bir değişikliğe gitmiş bir cihaz ile karşılaştık diyebilirim. X modelini bir kenera bırakacak olursak 8 serisi için iPhone her zamanki gibi hiç şaşırtmadı ve ufak tefek değişikler ile yeni bir cihazı tekrar kullanıcılara sundu.

iPhone X ekranı ve tamamen yenilenmiş bir konsepte olan tasarımı ile gerçekten dikkatleri üzerine toplamayı başarmış görünüyor. Daha önce böyle bir model daha doğrusu benzer bir modele sahip üretilmiş olan bir iPhone cihazı bulunmuyor. O yüzden kullanıcıların temel değerlerinden çok farklı bir konsepte sahip.

Her ne kadar yapısı ve genel özellikleri ile dikkat çekiyor olsada, iPhone X isimli cihaz benim çokta hoşuma gitmedi. Çünkü 8 serisinde de devam eden mevcut konsept gerçekten her konuda bana çok daha kullanışlı geliyor.

İOS 11 hakkındaki kişisel düşüncelerim ise şu şekilde;

Dostlar nette, SDN, WebTekno gibi lider teknoloji haber siteleri ve bir o kadar kişisel kullanıcılar tarafından kayda alınmış videolar üzerinden edindiğim bilgiler doğrultusunda İOS 11’in gerçekten kullanışlılığı arttıracak özellikler ile geldiği söylemek mümkün.

Nette gezen bir çok haberde açıkla anlatıldığı gibi Siri’nin yeni ve daha insansı bir ses ile geldiği haberleri ülkemiz için geçerli değil, öncelikle bunu belirtmek isterim. İlerleyen zamanlarda ülkemize de geleceğine eminim ama şimdilik bu değişim bizim için geçerli değil.

Bir diğer değinmek istediğim konu ise, iPhone 5s ve iPhone 6 modellerine yüklenmiş İOS 11 sürümlerinin cihazlarda kasma yaptığını açıkça söylemek mümkün, tabiki beta sürümü için konuşuyorum. 19 Eylül de, kararlı sürüm yayınlanacak belki o sürümü yükleyenler çok memnun kalacaklar bilemeyiz, ama bana soracak olursanız geçmişten gelen tecrübelerime dayanarak 5s / 6 modellerine sahip kullanıcıların bu güncellemeyi yapmamalarını tavsiye ederim.

Çok detaylara inmek ve konuyu dağıtmak istemiyorum zaten bunu anlatmak ile görevli, işleri bu incelemeleri yapmak olan teknoloji haber sitelerinde detayları ile birlikte bu konulara tekrar, tekrar yer verilmiş. Ben sadece kişisel fikirlerimi paylaşmak istedim.

Evet dostlar, konumuz tartışmaya açık, yorum yaparak kişisel düşüncelerinizi benimle paylaşabilir ve dilediğiniz konuları tartışabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle hoşçakalın. 🙂

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın