18 Mart, Tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak kayıtlara geçen Çanakkale Savaşlarında bazı kaynaklarda 150 bin, bazılarında 300 bin Türk askerinin şehit olduğu biliniyor.

Ne demiş ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK;

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir.
Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Bu gün bu topraklarda özgürce yaşıyorsak, dün bu ülke için canını feda etmekte tereddüt dahi etmeyen kahraman Türk askeri ve Şehitleri sayesindedir.

Minnet borcumuz ebedi, boyun borcumuz ise ser verinceye kadar bitmeyecektir. Bu ülke analar ağlamasın diye, çocuklar yetim kalmasın diye, düşman esareti altında vatandaşlarımız eziyet çekmesin, işkenceler görmesin diye kurtarıldı. Bağımsız olalım ite köpeğe boyun eğmeyelim diye kurtarıldı, çocuklarımızın babalarının isimleri belli olsun diye kurtarıldı.

Askeri kaynaklarda sadece cephede ölenler şehit kabul ediliyor. Osmanlı kaynaklarından derlenen rakamlarda ise muharebede şehit olanların sayısının 56 bin 643, sakat kalanların 97 bin 7, kaybolanların 11 bin 178 olarak veriliyor. Moorehad’ın ”Gelibolu” adlı eserinde Çanakkale Savaşı’nda Türk tarafının toplam zayiatının 251 bin 309 olarak verildiğini, bu sayının yüzde 20’den biraz fazlasının cephede şehit olanlardan, geri kalanının ise kayıp, hastalıktan ölen, yaralı ve hastalanıp geri gönderilenlerden oluşuyor. Çanakkale Boğaz Komutanlığı tarafından yayınlanan resmi bilgi ve belgelere göre düzenlenen tabloda ise cephede şehit olanların sayısının 589’unun subay olmak üzere 57 bin. Çanakkale Savaşı’na Anadolu topraklarının yanı sıra Osmanlı Devleti’nin terk ettiği topraklardan da katılım oldu. Suriye ve Filistin’den 787, Lübnan ve Irak’tan 117, Kosova’dan 65, Yunanistan’dan 45, Makedonya’dan 31, Arnavutluk’tan 27, Bulgaristan’dan 21 kişinin şehit olduğu kayıtlarda geçiyor.

Geçen internette dolaşırken, gerek sosyal ağlarda olsun, gerek çeşitli internet sitelerinde gözüme takılan, 18 Mart ve Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK için zikredilmiş hadsiz söylemler gözlemledim.

Şimdi sen kalkıp hazıra konuyorsun, hem atana hemde bu kadar yiğide rağmen, sen bu gün çıkıp derdini anlata bil, özgürce fikrini ve düşünceni dile getir diye şehit olmuş bunca babayiğite rağmen saygısızlık yapma cüretini kendinde buluyorsun.

Lan köpek, lan hatsiz, bire iblisin uşağı, önce leş kokan ağzından akan salyalarını sil de öyle konuş! Sen ne okudun, ne araştırdın, ne öğrendin de konuşuyorsun ahlak yoksunu mahluk!

O cephede canını feda edenler hepimizin ataları, büyükleri, candaşları, yoldaşları ve kardeşleri değil mi, bu gün sana ne vaat edildi de bu sözleri sarf edecek kadar vatan haini oldun?

18 MART!

İsimlerini bilmesek de, memleketimizi ve geleceğimizi korumak için, çocuklarımızın huzur, sağlık ve bereket dolu bir TÜRKİYE‘de yaşamalarını temin etmek için, bu topraklara kanını ve canını hiç çekinmeden veren tüm kahramanlarımızı minnetle yad ediyoruz!

O fedakar kahramanlar bilsinler ki, hiç bir emekleri zayi olmamıştır ve dünya döndükçe de zayi olmayacaktır.

NUR İÇİNDE YATSINLAR!

Emoji İle Tepki Ver?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Kızgın